Pedodonti

Image
Pedodonti (çocuk diş hekimliği); doğumdan kalıcı dişlenme döneminin başladığı ergenliğe kadar meydana gelebilecek diş problemleriyle ve acil durumlarla ilgilenen, diş ve çenesel problemlerin oluşmasını engelleme amaçlı koruyucu uygulamaları da kapsayan diş hekimliği branşıdır. Oluşmuş problemlerin giderilmesine yönelik tedaviler; diş çürüğü tedavisi, diş çekimi, dişlerde travma sonucu meydana gelen kırıkların tedavisi, kanal tedavisi, fazla madde kaybı olan süt dişlerinin kuron protezleri ile restorasyonu ve dişlerde oluşan renkleşmelerin giderilmesi olarak sayılabilir.

Koruyucu uygulamalar ise; ağız hijyen eğitimi, ilk muayenede bireye özgü çürük risk faktörlerinin saptanması ve ebeveynlere bilgi verilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlığının diş sağlığına etkisi hakkında bilgilendirme ve fluorid uygulamalarıdır.

Fluorid Uygulaması

Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluorid diş macunlarının içinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur. Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ettikleri için dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid alınmamış olur. Bu durumu telafi edebilmek için topikal fluorid uygulamaları yapılmaktadır.

Pit ve Fissür Örtücü Uygulaması

Fissür örtücü, diş çürüğü gelişme riskinin yüksek olduğu küçük azı ve azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerini kaplayan akışkan dolgu malzemesidir. Bu dişlerin çiğneyici yüzeylerinde oluklar ve çizgiler (fissür) mevcuttur. Bu oluk ve çizgilerin içinde gıdalar kolaylıkla birikmektedir. Diş fırçası ile bu olukların ve çizgilerin içinin temizlenmesi çocuklar için zordur. Bu nedenle, bu bölgelerde diş çürüğü kolaylıkla oluşmaktadır. Fissür örtücülerle gıda birikimi dolayısıyla diş çürüğü gelişimi engellenmiş olur. Ağızda ilk kalıcı dişlerin çıktığı dönem uygulama için idealdir.

Image
Image

Yer Tutucu Uygulaması

Herhangi bir nedenden dolayı erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak için yapılan hareketli ya da sabit apareylere yer tutucu denir. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi fonksiyon ve estetik sıkıntıların yanında bir takım gelişimsel sorunlara da neden olmaktadır. Süt dişleri sürecek olan daimi dişler için rehberlik etmektedir ve eğer zamanından önce kaybedilirlerse daimi dişler düzensiz bir biçimde sürebilir ve çapraşıklıklar oluşabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Süt Dişleri Gerçekten Önemli midir?
Süt dişleri, konuşmanın düzgün olması ve fonksiyon yani çiğnemenin kolaylıkla yapılmasını sağlamanın yanı sıra sürme zamanı geldiğinde daimi dişler için de rehber görevi görmeleri nedeniyle önemlidir. Ayrıca sağlıklı gülüşlere sahip olan çocuklarda kendine güven duygusu da gelişmiş olur.

Adresimiz

İstanbul Caddesi , Cevat Aydın İş Merkezi No: 4/4 Yalova

Telefonumuz

0226 814 28 02

E-Mail

info@yalovadis.com
Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.
Web Tasarım : Uğur AYDIN