İmplant

Image

İmplant Tedavisi

İmplantlar, vücuda yerleştirildiklerinde biyolojik olarak uyum sağlayan ve fonksiyon gören materyallerdir. Dental implantlar; çene kemikleri içerisine diş eksiliğinin oluşturduğu fonksiyonel ve estetik boşluğu tamamlamak için yerleştirilen, kök formunda titanyumdan hazırlanmış suni diş kökleri olarak tanımlanabilir. Yerleştirilme amaçları diş köklerinin yerini tutarak üzerlerine fonksiyon ve estetiği tekrar kazandıracak diş protezlerin yapılabilmesini sağlamaktır. Günümüzde diş implantları, sağladığı avantajlardan dolayı tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Böylece implantlar size en estetik, en iyi fonksiyon gören ve en uzun süre ağızda kalabilen tedaviyi sunar.

Diş implantları genel olarak tek diş eksikliklerinde, birden fazla diş eksikliklerinde, tam dişsizlik durumlarında ve ortodontik tedavide dişler hareket ettirilirken destek alınması amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Tek diş eksikliklerinde diş kaybının olduğu bölgeye uygulanacak bir implant ile komşu dişlerin köprü protezinde olduğu gibi zarar görmesinin önüne geçilerek diş eksikliği tedavi edilebilir. Çoklu diş eksikliklerinde implant uygulamaları ile hastanın hareketli protez kullanmasının önüne geçilebilir. Ağızdaki dişlerin tamamının olmadığı durumlarda ise total protezler yerine sabit protezler veya daha konforlu hareketli protezler yapılabilir.

İmplant Uygulamasının Avantajları

İmplant tedavisi, rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. İmplant tedavisinin avantajları; görünümü, fonksiyonu ve verdiği hissin doğal dişe çok yakın olması, doğal ısırma ve çiğneme fonksiyonunu sağlaması, komşu dişlere zarar vermeden diş eksikliğinin giderilebilmesi, dişsiz hastalarda sabit protez yapımına olanak sağlaması, kemik kaybının önlemesi, hareketli protezlerin tutuculuğunun arttırılması ve psikolojik faktörler olarak sayılabilir.

İmplant Tedavisinin Aşamaları

İmplant yapımına başlanmadan önce ilk olarak ciddi ve titiz bir planlama yapılması gerekmektedir. İmplant uygulaması multidisipliner bir yaklaşımdır. İmplantı çene kemiği içine yerleştirecek cerrahi uzmanı ile implant üstü protezi yapacak protez uzmanı birlikte çalışmalıdır. Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayene ile diş etleri, alt ve üst çenenin ve dişlerin birbirleriyle olan ilişkileri gibi durumlar incelenir. Panoramik radyografiler ile de kemik hacimleri, anatomik oluşumlar ve olası sorunlar değerlendirilir. Klasik radyografilerin yanı sıra komplike vakalarda üç boyutlu tomografi alınarak implantların yerleştirileceği bölgeler en az hatayla planlanır.

Image
Image

Dental implant prosedürü cerrahidir. Cerrahi işlemin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Bu yüzden yapılacak operasyonun uzman, deneyimli bir ekip, yeterli ekipman ve tüm sterilizasyon şartlarının sağlandığı bir ortamda yapılması kuşkusuz çok önemlidir.

İmplant yerleştirildikten sonra protez yapımına geçebilmek için yerleştirilen titanyum dental implantlar ile kemiğin tam birleşmesini amacıyla 3-6 ay arası beklenmektedir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra daimi protez yapımına başlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir mi?
Genel sağlık durumunda sıkıntı olmayan ve yeterli kemik hacmi bulunan her hastaya implant uygulaması yapılabilir. İmplant uygulamaları için üst yaş sınırı bulunmamakla birlikte 18 yaşını doldurmuş herkese uygulanabilir.
İmplantların Bakımı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?
Ağız hijyeni implant tedavisinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdendir. İmplantlar doğal bir dişin diş eti enfeksiyonlarına karşı olan savuna mekanizmalarının çoğundan yoksundur. Bu nedenle diş eti ve kemikte görülebilecek hastalıkların ilerleyişi doğal dişlerden çok daha hızlı olmaktadır. Kötü bir ağız hijyeni varlığında implant tedavisi başarısı şansı azalır.

İmplant destekli sabit ve hareketli protezler standart ağız bakımı dışında bir şey gerektirmez. İmplantların doğal diş gibi fırçalanması, implant çevresinin temiz tutulması, implant ve implant üstü protezlerin uzun süreli kullanılabilmesi için çok önemlidir.

Adresimiz

İstanbul Caddesi , Cevat Aydın İş Merkezi No: 4/4 Yalova

Telefonumuz

0226 814 28 02

E-Mail

info@yalovadis.com
Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.
Web Tasarım : Uğur AYDIN