Endodonti

Endodonti

Kanal tedavisi, dişin içinde bulunan damar-sinir paketinin hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan tedavi işlemlerinin tümüne verilen addır. Dişi besleyen pulpa, kan damarları ve sinirlerden oluşur. Bu dokunun herhangi bir sebeple iltihaplanması durumunda diş tedavi olmaz ise enfeksiyon bütün dişe yayılabilir ve kök ucundaki dokulara ulaşarak dişin etrafını saran kemiği eritebilir. Enfeksiyon kemiği delip yumuşak dokuya ulaşana kadar hasta şiddetli bir ağrı duyabilir ve yumuşak dokuya ulaşınca yüzde şişlik meydana gelebilir.
Image
Kanal tedavisi işlemi sinirlerin alınması, kanalların şekillendirilip mikroorganizmalardan arındırılması ve daha sonrasında genişletilmiş kanalların doldurulması işlemidir. Daha sonra dişin kuron kısmına harabiyetin büyüklüğüne göre restorasyon yapılır ve dişin estetik ve fonksiyonel olarak devamlılığı sağlanır. Kanal tedavisi yapılarak ağızda kalan diş, o bölgede çiğnemeye yardım etmeye devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin aktif halde kalmasıyla beraber çene kemiklerindeki erimeyi de önleyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dişte Nasıl Enfeksiyon Oluşur?
Dişlerde meydana gelen çürükler zamanında tedavi edilmezse burada bulunun bakteriler pulpaya ulaşarak dişte enfeksiyona neden olur. Pulpada iltihabın oluşmasının bir başka yolu da travmadır. Dişe gelen bir darbe, kök ucundan dişin köküne giren damar ve sinirlerin kopmasına, böylece dişin canlılığını yitirmesine neden olabilir. Bu duruma herhangi bir yolla bakterilerin eklenmesi ile enfeksiyon oluşur.
Bütün Dişlere Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?
Dişlerin büyük çoğunluğuna yapılabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, dişte yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması gibi durumlarda dişe kanal tedavisi uygulanamaz.

Adresimiz

İstanbul Caddesi , Cevat Aydın İş Merkezi No: 4/4 Yalova

Telefonumuz

0226 814 28 02

E-Mail

info@yalovadis.com
Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.
Web Tasarım : Uğur AYDIN